اشکانیان

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  قوم پارت، یک تمدن واقع در شمال شرقی ایران کنونی بودند. سلسله پادشاهان اشکانی ( پارتی )، تمامی سرزمین های ایران معاصر را پوشاندند .
  سرزمین هایی که پادشاهان اشکانی تصرف کرده بودند، عبارتند از : ارمنستان، عراق ، کویت، گرجستان ، شرق ترکیه، شرق سوریه، ترکمنستان، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، خلیج فارس، مناطق ساحلی عربستان سعودی، بحرین، قطر، لبنان، اسرائیل، فلسطین و دبی.

  اشکانیان پس از بیرون کردن تدریجی حاکمان یونانی از ایالت ها پس از مدتی تمامی ایران را آزاد کرده و دولت سلوکی هم توسط فرهاد دوم اشکانی از بین رفت. این حکومت بعد از شکست دادن حکومت یونانی سلوکی، به روی کار آمد و کار خود را در اواخر قرن سوم قبل از میلاد آغاز کرد و سرزمین های میان رودان توسط آنها بین سالهای ۱۵۰ سال قبل از میلاد ، ۲۲۴ سال بعد از میلاد، کنترل میشد .

  این حکومت سومین سلسله محلی باستانی ایران ( بعد از مادها و هخامنشیان ) به حساب می آید. امپراطوری اشکانی، اصلی ترین و تنها رقیب امپراطوری روم بود. اشکانیان تا منطقه ارم در عربستان نیز نفوذ داشتند. بطوریکه در اتحادیه بازرگانان صمغ کندر، ظرفهای سفالینی پیدا شده که به سبک اشکانیان جلا داده شده اند.

  بالاخره در سال ۲۲۴ بعد از میلاد، در هنگامی که ساختار این حکومت سست شده بود، عمر این امپراتوری بسر آمد و آخرین پادشاه این سلسله اشک بیست و نهم (اردوان پنجم) در منطقه هرمزدگان از اردشیر پاپکان شکست خورد و این چنین شد که امپراطوری قدرتمند ساسانی شکل گرفت. اشکانیان نوادگان هخامنشیان بودند.

  نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : شنبه 13 آبان 1396 ساعت: 1:45
  برچسب‌ها : اشکانیان,
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها