تدفین گور خمره ایی(دوره اشکانیان) :: اسرار کاوش

تدفین گور خمره ایی(دوره اشکانیان)

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  هدف از چنین تدفینی چیست؟
  بی شک مرگ از کهن ترین ایام تاکنون همیشه جز لاینفک دین باوری ها و اندیشه های دینی مردم این سرزمین بوده است و مراسم دفن مردگان از قوانین دینی پیروی می کرده است.
  بر اساس مندرجات کتاب وندیداد سوزاندن مردگان از منظر مغان گناهی نابخشودنی بوده است. پس سوزاندن مردگان در ایران روایی داشته است. استودان کردن و رها کردن مردگان در هوای آزاد برای پاک شدن گوشت آنان توسط جانوران وحشی و قرار دادن استخوان مردگان در دخمه ها نیز از جمله تدفین ها در ایران کهن بوده است. (وندیداد،ص۱۲۸)
  http://felezyaby.blogfa.com/
  در ایران کهن پاسداشت عناصر چهارگانه و آسمان و زمین و ستارگان و ماه و خورشید و دار و درخت از واجبات است. در مورد نهی از آلوده کردن زمین، به ویژه با دفن مردگان، نواهی موکدی در اوستا و فقه مزدیسنان وارد است. در کتاب (صد در بندهش) در این باره چنین آمده است:
  در پرهیز زمین، نگاه داشتن و پرهیز کردن زمین آن است که نسا و مردار و پلیدی در زمین پنهان نکنند (دفن نکنند) چون هر گاه که نسا در زمین پنهان کنند، اسفندارمذ امشاسفند (فرشته موکل زمین) چندان رنج دارد که کسی را که ماری یا کژدمی با زیر شبی کنند و نگذارند بیرون آید و او را می گزد... چه خدای تعالی این هر یک به فرشته و امشاسفندان سپرده است تا آن چیز را نگاه می دارند. (همان، ص۴۳۶)
  http://felezyaby.blogfa.com/
  چنانچه دیدیم در مزدیسنا دفن مردگان باعث آزار زمین است. بی شک گور خمره ها یکی از روش های تدفین برای جلوگیری از تماس نسا و مرده به زمین بوده اند.
  اما گاه از خمره ها می توان به عنوان یک نماد یاد کرد. آیا براستی خمره ها می توانند نماد زهدان و رحم باشند و اسطوره بازگشت جاودانه را در ذهن بشر پدیدار سازند چنانچه عده ای جمع شدن پای مردگان در دوران کهن را نمودی از کودکی در درون رحم مادر می دانند؟
  http://felezyaby.blogfa.com/
  تدفین با تابوت در مسیحیت نیز با تدفین به شکل گور خمره ای شباهت های بسیاری دارد و یادآور پیوندهای دینی و آیینی میتراییسم در ایران و آیین مسیحیت در غرب است...
  اگر چه تعیین سال شماری این گور خمره بر عهده باستان شناسان و استفاده از دانش باستان شناسی است اما در این بین می توان در پس این گور خمره باورهای دینی کهن مردم این سامان را به خوبی مشاهده نمود.

  نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : يکشنبه 2 مهر 1396 ساعت: 18:26
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها