قبرستانی با مرده های ایستاده

ساخت وبلاگ
چکیده : مواظب باشیم بتهای گورستان خالد نبی به سرنوشت بتهای بامیان دچار شده اند. درسته اینها بت هستند اما د... با عنوان : قبرستانی با مرده های ایستاده بخوانید :

مواظب باشیم بتهای گورستان خالد نبی به سرنوشت بتهای بامیان دچار شده اند. درسته اینها بت هستند اما دیگر مورد پرستش نیستند و فقط آثار باستانی و عبرت برای انسان هستند و نباید نابود شوند . اینها برای هیچکس مایه فخر و یا شرمساری نیست بخشی از تاریخ انسانهای ناشناخته ای است که تاریخ آنها سپری شده است و باید آیندگان از آن درس و عبرت گیرند.
بت هایی که شاید به قوم خزر تعلق داشته باشند.
@ganjur
منطقه اطراف دریای خزر از قدیم ترین ایام منطقه تمدنی و انسان نشینی اقوام مختلف بوده است این آثار متعلق به هزاره های پیش از میلاد است به احتمال زیاد نمادها و بت های پیروان بت پرستی است و اگر به قوم جینی تعلق داشته باشد نمی تواند گورستان باشد زیرا جینی ها مردگان خود را می سوزاند و قبرستان ندارند اما عبادتگاههای آنها همین نمادها است شاید اینجا محل اجتماع بت پرستان در روزهای مقدس و برای عبادت بوده است. احتمال تعلق آنها به اقوام چادرنشین خزر نیز وجود دارد خزرها قبل از اسلام بت پرست بوده اند.
مسافران و کسانی که در زمینه ایرانگردی مشغول به کار هستند. به تازگی در یکی از مناطق تاریخی نادر ایران و یا شاید جهان، شاهد تغییراتی سریع و تاسف برانگیز بوده اند.
منطقه عجیب باستانی که بدون حفاظت است
مقبره هایی باستانی به شکل مذکر و مونث که برشی بسیار کم یاب و ناشناخته در تاریخ و فرهنگ کهن ایران است و به قبرستان <<خالد نبی>> معروف است در حال ناپدید شدن هستند.
@ganjur
این قبرستان، در شمال ایران، در ارتفاعات دورافتاده و صعب العبوری در90 کیلومتری شهر گنبد کاووس واقع شده.
طبق آخرین سرشماری جامعی که از سنگ های قبرهای این قبرستان صورت گرفته است، در این دشت که گاهی به <<دشت آلت ها>> از آن یاد میشود حدود 600 سنگ قبر به شکل نرینه مردان و سینه زنان است. اما در حال حاضر و طبق شمارش نه چندان دقیق ناظران در حال حاضر تنها نیمی از این ستون ها یا سنگ قبرها باقی مانده اند.
نکته تاسف برانگیز دیگر درمورد این خرده فرهنگ ایرانی که در طول تاریخ نابود و به دست فراموشی سپرده شده، این است که در واقع هیچ تحقیق علمی جامعی درباره این قبرستان تاکنون صورت نگرفته. طبق تنها تحقیق و برآوردی که در مورد این قبرستان صورت گرفته، احتمالا قدیمی ترین این قبرها قدمتی در حدود چند هزار سال، در دوره های اسلامی و سلجوقی نیز بدون تخریب باقی مانده و و جدیدترین گوری که در آنجا هست تاریخی کوچک بر روی آن دیده میشود متعلق به هفتاد سال پیش است.

قبرستانی,مرده,ایستاده,...
نویسنده : بازدید : 10 تاريخ : دوشنبه 27 شهريور 1396 ساعت: 8:32